Obec Horní Věstonice

Tipy na výlety: Horní Věstonice

Obec Horní Věstonice vznikla roku 1312. Mezi méně známé turistické cíle patří nedaleká zřícenina hradu Neuhaus (Nový hrad). Přímo v obci se nachází pět vinařství. Proto je město častým cílem v rámci oblíbených akcí Otevřené sklepy a Košt vín.

Fakta o vesnici

Horní Věstonice (německy Ober Wisternitz) se nachází v bývalém okrese Břeclav, Jihomoravském kraji. Výměra obce je 780 hektarů. V roce 2014 zde žilo 460 obyvatel. V obci je doktor. Přímo ve městě je registrováno 54 podniků a firem.

Ubytování a penziony v Horních Věstonicích

Přímo v obci je přibližně 20 penzionů. Pokud hledáte ubytování a zvažujete penzion, můžete přestat hledat a zůstat v naší Rezidenci Věstonice. Od penzionů nás odlišují prostorné apartmány, bazén, vinný sklep a maličkosti, které vás příjemně překvapí.

Historie obce

Horní Věstonice má tradici přes 700 let. Vznikla před rokem 1312. Roku 1334 získali Lichtenštejnové panství a hrad Děvičky. V roce 1336 se město jmenovalo Nové Věstonice – Novo-Wistanicz. První zmínka o názvu Horní Věstonice se objevila poprvé v roce 1414 v lichtenštejnském urbáři (soupis povinností poddaných vůči vrchnosti).

Zajímavosti v obci

Obecní kostel sv. Rosalie byl postaven roku 1769. Opraven byl v roce 1853. Fara poblíž kostela patří mezi chráněnou památku z poslední čtvrtiny 18. století. Podobně je chráněný kříž u kostela a socha sv. Floriana na návsi. Naše Rezidence Věstonice se od těchto památek nachází 70 metrů. Z oken apartmánů je také výhled na věž kostela. Historickou hodnotu mají rovněž boží muka na odbočce do Perné, které můžete vidět při cestě do Mikulova. Historické zajímavosti si mohou lidé přečíst také z kroniky, kterou město vydalo v tištěné verzi a kterou vám můžeme během vašeho pobytu zapůjčit.

Přímo z obce Horní Věstonice je krásný výhled na Pálavu a nedaleké vodní nádrže Nové Mlýny. Poblíž je rovněž golfové hřiště.

Obec také získává dotace na rozvoj díky podzemním zásobníkům plynu, které můžete najít na severním okraji města. Jedná se o největší zásobník na Moravě. Přivádí se do něj plyn z Ruska, plní se do přírodních kaveren. V zimě z nich čerpají domácnosti.

Výstavy a kulturní akce

V minulosti se v sále obecního úřadu uskutečnila například výstava retro kočárků. Pořadatelka výstavy nasbírala více než 80 exponátů. Nejstarší kočárek pocházel z přelomu 19. až 20. století. Pravidelně se zde koná akce Otevřené sklepy, Krojované hody, Košt vín a Vinobraní.


Rezidence VěstoniceTipy na výletyHorní Věstonice